Rozhovor s MUDr. Vratislavem Prejzkem

Ve čtvrtek 1.4.2021 se uskutečnilo již čtvrté pravidelné antigenní testování občanů na onemocnění Covid-19.  Při této příležitosti jsme se rozhodli zeptat pana doktora Vratislava Prejzka, který testování v Benešově provádí, na pár informací ohledně samotných testů. 

Momentálně se uskutečnilo čtvrté antigenní testování v Benešově nad Ploučnicí. Co ale vlastně antigenní testování znamená?

Jedná se o metodu odběru vzorku ze sliznice nosohltanu, ze kterého se zjistí, zda jsou na sliznici antigeny koronaviru. Jednoduše řečeno pak díky tomu poznáme, jestli jste nemocný nebo ne.

Kromě antigenních testů jsou i PCR testy. Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl?

PCR testy se musí zásadně brát z nosohltanu, kdežto vzorky moderního antigenního testování se mohou získat i z přední části nosu. Pokud tedy člověk potřebuje potvrzení do zaměstnání a cítí se zdraví, nic ho netrápí a stěr je mu nepříjemný, dá se provést stěr z přední části nosu. Já ale vždy říkám, že nejvíc viru se udržuje v nosohltanu čili pokud si člověk myslí, že by Covid mohl mít nebo chce mít test co nejvíce přesný, tak doporučuji odebrání vzorku právě z nosohltanu. Jen pro upřesnění, stále se bavíme o antigenních testech, které zkoumají pouze součást viru tzv. antigen na sliznici. PCR test prokazuje přímo nukleovou kyselinu a vzorky se odebírají pouze z nosohltanu. Pro laickou veřejnost, jakmile má člověk příznak onemocnění, tak stačí pouze jeden test, ať už PCR nebo antigenní. Pokud však člověk příznaky nemá a vyjde mu pozitivní jeden test, musí podstoupit oba. Opakovaně jsme zažívali, že manželé s typickými příznaky (ztráta čichu a chuti, chřipkové příznaky) neměli pozitivní PCR test, ale měli pozitivní pouze antigenní test. Tato situace se sice nestává často, ale i tak se stává.

Mnoho lidí se stěru obává. Je něco, co by jim mohlo s touto obavou pomoci?

Já vždy radím široký úsměv. Každý si může zkusit doma před zrcadlem udělat grimasu staženého obličeje. V tu chvíli mu neprojde do nosohltanu ani vzduch. Pokud ale udělá široký strojený úsměv, tak se nos krásně rozšíří. A při testech samotných se opravdu není čeho bát.


Informace o konkrétních termínech testování naleznete každý týden na FB a internetových stránkách města.