reportáž z oslav 100 výročí fotbalu v Benešově nad Ploučnicí + mini rozhovory s fotbalisty

reportáž z oslav 100 let fotbalu v Benešově nad Ploučnicí 

V sobotu 12. 6. 2021 se po ročním odkladu uskutečnila akce oslavující 100 let od prvního fotbalového zápasu v Benešově nad Ploučnicí. Od 11:00 mohli diváci vidět zápas „starých gard“ MSK Benešov nad Ploučnicí proti TJ VČS Tmaň, který skončil s výsledkem 6:2 ve prospěch benešovských fotbalistů.
Během půl hodinové pauzy připravili pořadatelé dvě menší hřiště, která sloužila pro souběžně probíhající zápasy mladších a starších přípravek patřící pod MSK Benešov nad Ploučnicí a FAVP Děčín. Ty začaly hrát ve 13:00 a všechny týmy v nich předvedly krásnou hru.
Od hlavního dění obou matchů se, trošku zastrčeně, odehrával ještě jeden zápas. A to těch nejmenších hráčů z fotbalové školky. V něm proti sobě nastoupily děti z MSK Benešov nad Ploučnicí. Kvůli velice nízkému věku se zápas neodehrával dlouho, ale i tak dokázaly tyto začínající hvězdy benešovského fotbalu předvést na hřišti neuvěřitelnou energii.
Od 13:45 následoval zápas mladších žáků MSK Benešov nad Ploučnicí proti Junior Děčín. Přestože se hráči Junioru velice snažili, Benešov v tomto zápase dominoval s výsledkem 15:1.
Hlavním bodem programu bylo utkání domácího A mužstva MSK Benešov nad Ploučnicí proti SIGI teamu, který založil bývalý fotbalový reprezentant a trenér Horst Siegl. Kromě jeho zakladatele jsou na soupisce týmu další slavná jména spjatá s fotbalem. Najdou se mezi nimi např. Antonín Panenka, Ladislav Vízek, Vladimír Šmicer nebo Jiří Jarošík.
Zápas zahájil starosta města Pavel Urx symbolickým prvním výkopem. Celková délka utkání byla 2krát 35 minut a jednalo se o jedinečnou fotbalovou podívanou. Pro mnoho hráčů byl navíc tento zápas prvním odehraným utkáním po více jak roční pauze z důvodů pandemie koronaviru a z ní odvozených vládních protiepidemických opatření.
„Tohle byl můj první zápas po pandemii koronaviru, což znamená, že jsem zhruba rok a půl nehrál. A to neplatí jen pro mě, ale i ostatní kluky v týmu,“ řekl v rozhovoru fotbalista Ladislav Vízek.
SIGI teamu se nakonec podařilo vyhrát nad MSK Benešov nad Ploučnicí 3:0.
Kromě samotných zápasů na diváky čekal i doprovodný program ve formě dvou vystoupení mažoretek z benešovského CDM či vyhlašování tomboly o ceny SIGI teamu. Celou akcí provázel zkušený moderátor Jiří Donát.
MSK Benešov nad Ploučnicí děkuje všem sponzorům, bez kterých by nebylo možné akci uspořádat. Jmenovitě se jedná o Město Benešov nad Ploučnicí, Interkov spol. s r.o., Benvig Heat Transfer spol. s. r.o., Kovo-Savčuk spol. s r.o., Benestav spol. s r.o., Autoservis Rudcars, Lukáš Přivřel, Karel Helebrant a Augustin Pecha a Mopservis s.r.o.Mini rozhovor s fotbalisty

Po hlavním zápase oslav 100 let fotbalu v Benešově nad Ploučnicí, kterým bylo bezpochyby utkání MSK Benešov nad Ploučnicí proti SIGI teamu, jsme se zeptali bývalých profesionálních hráčů na to, jak se jim utkání líbilo a co by poradili týmu MSK Benešov nad Ploučnicí. Čtěte níže.

 

Otázka: Jak se vám líbilo utkání?

Horst Siegl: Já jsem rád, že se tento zápas uskutečnil, protože byl původně naplánovaný na minulý rok, ale všechno to zhatila pandemie koronaviru. Bylo to příjemné odpoledne se super atmosférou. Ze začátku jsme se potřebovali trochu rozběhat, protože někteří z nás byli poprvé po delší době na hřišti. Navíc mě potěšilo, že zase po čase dal Láďa Vízek gól.

Vladimír Šmicer: Já jsem spokojený hlavně s tím, že přišlo hodně lidí, že to byla důstojná oslava 100 let fotbalu v Benešově nad Ploučnicí a my si při té příležitosti mohli s týmem zahrát. Osobně jsem obzvlášť rád, protože jsem tady proti Benešovu hrával v dobách, kdy jsem byl malý kluk. Nejprve za Verneřice a poté i za Děčín. Znám to tady dost dobře. V tomhle zápase nakonec padly i nějaké góly, jen škoda, že nám domácí taky nedali nějakou tu branku, aby si i diváci mohli zatleskat. Musím ale podotknout, že to po dlouhé pauze není u našeho týmu výkonnostně to, co to bývávalo. Viděl jsem nějaké rezervy, řadu šancí jsme nedali. Musíme se do příště zlepšit.

Ladislav Vízek: Já budu upřímný, moc se mně nelíbil náš výkon, protože to byl první zápas po koronaviru a já rok a půl nehrál. Po takové době to byl můj první dotyk s balónem. A to neplatí jen pro mě, ale i pro ostatní kluky v týmu. Bylo to vidět, protože první poločas bez gólu byla naše ostuda. Musím ale říct, že lidi tu byli fantastický a nebylo jich vůbec málo. Znovu se potvrdilo, že čím dál od Prahy, tím je to hezčí zážitek.

Otázka: Máte nějakou radu pro tým MSK Benešov nad Ploučnicí, na čem by bylo dobré zapracovat?

Horst Siegl: Co se týče hry, tak tým MSK Benešov nad Ploučnicí měl stejné mezery jako my sami. Bylo tam hodně ztrát balónu a některých zbytečných předfinálních přihrávek. A taky byla škoda, že nedali gól, některé šance tam měli, ale to my taky. Nicméně nejde o body, ale o to, abychom se společně pobavili, a hlavně udělali radost divákům.

Vladimír Šmicer: Trénink. To je jediná možnost, jak se stále zlepšovat. A to mluvím z osobní zkušenosti. Bez tréninku holt nejde nic. Jsem předseda SK Dolní Chabry a tam je taktéž vidět, že pokud kluci chodí na tréninky, tak se postupně zlepšují. Fotbal je o partě a aby to ty hráče bavilo, ale nesmí to být pouze zápasy, protože dobrá parta se ukáže hlavně když chodí na tréninky.

Ladislav Vízek: To je hrozně těžké, ať kluci bojují stejně jako bojovali dneska a výsledky se dostaví. Já jsem strašně rád, že jsem asi po pěti letech dal gól z penalty, i když na podruhé. Tu první jsem totiž zkazil (smích). Mám z dnešního zápasu krásný pocit. Byl to příjemný zážitek a můžu vám říct, že všude budu říkat, že můj poslední gól ze hry byl v Benešově nad Ploučnicí.